ט
יול בצפון הארץ, בכל פעם מחדש, הוא חוויה מופלאה. הנופים המקסימים והשונים, בעלי החיים, הצמחייה, הנופים  ולא פחות – האנשים הנטועים בנוף, כולם הופכים את הטיול למשהו אחר.

בלב הטבע והנוף הייחודיים והמרהיבים האלו שוכן לו מוזיאון לטבע, הוא בית-אוסישקין של החברה להגנת הטבע. מסביבו אוצרות טבע ישראליים: עמק החולה, מקורות-הירדן, הגליל, הר החרמון והגולן. בתוך הבניין היפיפה תמצאו פעילויות, תצוגות ותערוכות – חובה לכל המבקרים בצפון.

טיול בצפון מתחיל כאן

בית אוסישקין הינו חוויה גלילית בעצמו, וגם בסיס נהדר לכל טיול בצפון. קודם כל, הוא הצעד הראשון (או האחרון…) על שביל ישראל – ולכן, הוא הפך למרכז מידע חשוב למטיילים. בזכות המיקום, הוא נוח במיוחד גם כבסיס למגוון אטרקציות בצפון כגון טיולים בצפון הארץ, ואל הר החרמון, ארץ מקורות הירדן – נחל דן, הבניאס, נחל שניר, אטרקציות בגולן ובצפון, אגמון החולה, מעקב אחר נדידת ציפורים וכן הלאה.

 

מה במוזיאון?

במוזיאון תצוגות ואוספים ממגוון בתי הגידול והנופים של אזור צפון הארץ, הגולן והחרמון, ותערוכה מיוחדת המוקדשת לחיי האדם באזור בתקופת התנ"ך, על סמך ממצאים שנחשפו בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו בתל דן.

במוזיאון מוקרן מופע אור קולי על טבע האזור במגוון שפות.

מוקרנים סרטים על פי הזמנה במגוון נושאי טבע ונערכות בו פעילויות לקבוצות בגילאים שונים החל מגיל הגן ועד גמלאים ויחידות צה"ל.

במקום אולם הקרנה וכנסים היכול להכיל עד 150 איש.

המוזיאון מותאם לבעלי מוגבלויות.

 

מוזיאון נולד

הרעיון להקים את בית אוסישקין נולד בלב חברי קיבוץ דן בראשית שנות ה- 50, עם התכניות ליבוש עמק החולה. ייבוש האגם והביצה היה חשוב לצורך הגדלת השטחים החקלאים לעיבוד חקלאי ולהתיישבות – אבל יחד עם הרעיונות לייבוש הביצה והאגם, נולד החשש מאיבוד בתי גידול ונופי אגם וביצה.

חשבו – וכמו חלוצים טובים, מיד ניגשו לעשייה. חברי הקיבוץ, בראשות אלימלך הורביץ – מנהלו של בית אוסישקין, השיגו מימון ובעזרתה של הקרן הקיימת לישראל החלו בתכנון ובניית המוזיאון. המוזיאון עצמו נקרא על שם מנחם אוסישקין, שהיה נשיא הקרן הקיימת לישראל, שעסק בגאולת קרקעות לפני קום המדינה.

 

תכנון הבניין נמסר לארכיטקט-האמן ליאופולד קרקאוור, שעיצב אותו כך שיישקף, בקוויו הבנויים, את הנוף הפראי של הר החרמון הנשקף מאחוריו. הבניין נבנה מאבני-גיר, שסותתו בידי סתתים מומחים. אבן הפינה הונחה בשנת 1951, והאגף הראשון נחנך ברוב הוד והדר בשנת 1955. מאז אנו ממשיכים לפתח ולחדש את המוזיאון ללא הרף ולהתאימו לרוח התקופה. כיום מנוהל המוזיאון בידי החברה להגנת הטבע.

פעילותו נתמכת ע"י מועצה אזורית גליל עליון, משרד החינוך ומשרד התרבות והספורט.

המוזיאון קיבל הכרה עפ"י חוק המוזיאונים התשמ"ג, החל משנת 1987.

בואו לבקר אותנו!